شامل مباحثی در زمینه های:
+ پزشکی، پیراپزشکی و سلامت
+ زیست‌شناسی و شیمی
+ فیزیک، ریاضیات و کیهان‌شناسی
+ زبان و زبان‌شناسی
+ متافیزیک
+ علوم زمین
3 پست
صفحه 1 از 1

شیمی و زندگی

توسط melika1371 در 25 بهمن 1392, 01:16

سلام دوستان عزیز
من دانشجوی سال سوم شیمی هستم!
تصمیم دارم اینجا مطالبی رو برای شما دوستان بذارم که مربوط به شیمی و زندگی روزمره ی ما باشه!
همچین هر کس اگر سوالی داشت میتونه اینجا مطرح کنه و من تا جایی که بتونم بهش پاسخ بدم!
امیدوارم مورد پسند قرار بگیرد... باتشکر و احترام :D :)

Re: شیمی و زندگی

توسط melika1371 در 26 بهمن 1392, 05:28

شناساگر اسید و باز با استفاده از کلم :D
شناساگر کلم قرمز، نوعی شناس گر است که از برگ های این نوع کلم بدست می آید و جهت بررسی میزان PH (میزان اسیدی و بازی ) یک ماده مناسب می باشد. این وسیله می تواند یک ابزار جالب جهت آزمایشگاه شیمی خانگی دانش آموزن باشد.

در برگ کلم قرمز، ماده ای با نام آنتوسیانین (anthocyanin) وجود دارد که عامل رنگ بنفش آن است. آنتوسیانین این قابلیت را دارد که رنگش را در مجاورت یون های +H با توجه به غلظت آن ها تغیر دهد و همین ویژگی است که آن را به شناس گر اسید و باز تبدیل می کند.

مواد لازم برای تهیه این شناسا گر عبارتند از:

یک عدد کلم قرمز

یک عدد چاقو

کاسه

آب در حال جوش

صافی

تعدادی لیوان پلاستیکی شفاف

در حدود یک چهارم کلم را برداشته و با کمک چاقو و یا با استفاده از دستگاه غذاساز آن را خرد کنید. کلم خرد شده را در کاسه ریخته و آب جوش را روی آن بریزید به طوری که آب روی کلم ها را بپوشاند.

تصویر

بگذارید تا کلم به همین ترتیب برای حدود 30 دقیقه خیس خورده و خنک شوند. پس از آن آب کلم را از درون یک صافی عبور دهید تا صاف شود. به این ترتیب شناس گر شما آماده است. می توانید آن را در یخچال درون ظرف در بسته در حدود یک هفته نگه دارید تا در آزمایش های مختلف از آن استفاده نمایید.

تصویر

برای این که عملکرد شناساگر کلم را بهتر ببینید مقداری مساوی از آن را درون 3 لیوان پلاستیکی ریخته و به مقدار یکسان بر روی آن آب بریزید تا رنگ آن مشخص تر شود. سپس به لیوان اول یک قاشق غذا خوری سرکه، به لیوان دوم مقداری آب خالص و به لیوان سوم یک قاشق غذا خوری محلول جوش شیرین اضافه نمایید. اکنون به خوبی تغییر رنگ شناس گر را می توان مشاهده نمود.

تصویر

دانش موزان می توانند اسید یا باز بودن مواد مختلفی از جمله آبلیمو، شیر، آب باران و غیره را بررسی کنند.

Re: شیمی و زندگی

توسط melika1371 در 27 بهمن 1392, 04:15

معرفی طنز شاخه های مختلف شیمی :lol: :lol:

شیمی فیزیک: تلاش مذبوحانه برای به کار بردن عبارت y=mx+b در مورد هر پدیده ای در جهان

شیمی تجزیه: تلاش برای اندازه گیری هرگونه ماده ی موجود در یک نمونه با دقت اتمی

شیمی آلی: تلاش برای تبدیل ترکیبات بدبو به مقاله های تروتمیز در مجله ها

شیمی معدنی: تلاش برای مفید نشون دادن چیزهایی که بعد از استفاده ی شیمی دانان آلی و تجزیه از جدول تناوبی باقی می مونه

مهندسی شیمی: تلاش برای پول درآوردن از کارهایی که شیمی دانان آلی، معدنی و تجزیه صرفا برای تفریح انجام میدن.

3 پست
صفحه 1 از 1
انتقال به

مدیر انجمن: Reza