4 پست
صفحه 1 از 1

نماز

توسط kami45 در 3 بهمن 1392, 01:00


نماز توی اسلام نقش بسیار مهمی داره ولی همانطور که شاهد هستیم کم کم در میان ما جوانان سبک شمرده میشه و یا اصلا نمازها به جا آورده نمی شن و یا به صورت یک عادت درآمده که با بی حوصلگی سعی داریم زودتر تموم شه.
همه ی انسان های موفق و به قول معروف آدم حسابی واسه خودشون یک سری قانون و باید نباید دارند
وقتی ما میخوایم یک برنامه ریزی میان مدت انجام بدیم هرروز باید اهداف و ارکان برنامه مون رو مرور کنیم تا یادمون نره چجور باید وقتمون رو بگذرونیم و چطور رفتار کنیم.حالا وقتی خدا برامون یه برنامه ریزی طولانی مدت انجام داده روزیسه بار مرور کردنش خیلی سخت نیست.
ان شالله اینجا ما میخوایم به نماز از جهات مختلف نگاه کنیم و دربارش حرف بزنیم تا کم کم به نماز رغبت پیدا کنیم و علاوه بر به موقع خوندنشون ازشون لذت ببریم.

pinkflower76 این پست را دوست دارد.

آثار نماز بر روح و روان انسان

توسط kami45 در 3 بهمن 1392, 01:30


آثار تربيتي نماز
نماز در روح و جان فرد نمازگزار آثار تربيتي فراواني به جاي مي گذارد. شرايط و آدابي كه براي نماز ذكر شده، نظام و روابط صحيح انساني را به طور خودكار تنظيم مي كند. در نخستين مرحله، وضو گرفتن، پاك كردن بدن و عطر زدن، رابطه انسان را با بهداشت و پاكيزگي يادآور مي شود. در نمازهاي جماعت، روح يكدلي و همياري در ميان مردم تقويت مي شود.
در آداب نماز آمده است كه مال ، مكان و لباس فرد نمازگزار بايد از طريق مشروع، پاك و صحيح بدست آمده باشد اين مسئله وظيفه انسان را در نظام اقتصادي و اجتماعي مشخص مي سازد و راه رسيدن به يك زندگي پاك و انساني را باتوجه به حقوق ديگران به انسان مي آموزد.
نظم و ترتيب در نماز، وقت مشخص براي آن و پيروي از امام عادل و پرهيزكار ارزشهاي صحيح اجتماعي و رعايت نظم و انضباط را به جامعه تزريق مي كند.

نمازگزار وقتي نماز را با گفتن تکبير ( الله اکبر) آغاز مي کند، اعلام مي نمايد که خداوند نزد او بزرگ است و با اين نگاه، همه چيز را کوچک مي شمرد. انسان هايي که با نماز به سوي خداوند اوج مي گيرند و کانون عشق و رحمت الهي را عظيم مي بينند، متاع دنيا دربرابر آنها بي ارزش مي شود و ‌قدرتمندان و صاحبان زر و زور، در نظرشان كوچك و بي مقدار جلوه مي كنند.
ما در هر نماز ، با گفتن " اهدناالصراط المستقيم " (ما را به راه مستقيم هدايت كن ) ‌از خداوند مي خواهيم كه راه مستقيم را به ما نشان دهد. ويژگي انسان، اين است که هر لحظه فکر و ايده تازه اي در ذهنش راه مي يابد. دربرابر هر كسي راههاي متعددي گشوده مي شود و هر مكتب و مرامي انسان را به سويي مي خواند. در اين شرايط، جز با امداد الهي نمي توان در ميان اين همه راههاي متعدد و گمراه كننده، راه مستقيم را يافت. نماز، ياري دهنده ما در اين مسير است.
رسول خدا (ص) مي فرمايد: " نماز هرکس نوري در دل اوست. ‌پس، هرکس که مي خواهد ( با نماز ) قلبش را نوراني کند."
يکي ديگر از آثار تربيتي نماز، نظم بخشيدن به اوقات زندگي و اهميت دادن به وقت شناسي است. مسلمانان نماز را در پنج نوبت صبح، ظهر، عصر، مغرب و عشاء و در اوقات معيني از شبانه روز برپا مي كنند. اگر کسي عمداً نماز را خارج از وقت تعيين شده، بجا آورد، پذيرفته نيست. اين تقسيم بندي ضمن آنکه روحيه انضباط و وقت شناسي را در افراد پرورش مي دهد، زندگي روزانه مردم را با ياد خداوند بزرگ درمي آميزد، آنها را به سوي صفات نيک و شايسته سوق مي دهد و از زشتيها و عادات ناپسند باز مي دارد. از همين رو، پيامبر بزرگوار اسلام (ص) مي فرمايد: « نمازهاي پنج گانه چون نهري زلال هستند که انسان روزانه پنج بار خود را در آن شستشو مي دهد.»

آثار نماز در روح و روان انسان
نماز پل ارتباط ميان انسان با خدا و بهترين وسيله سپاسگزاري از اوست. دعا و نيايش كيميايي است که به انسان توانايي رويارويي با دشواريهاي زندگي را مي دهد. هرچه بيشتر به ساحت نوراني نماز و نيايش پناه ببريم، در روح و جان خود، آرامش و اطمينان بيشتري را احساس خواهيم کرد.
نماز، نيايشي پاک و خالصانه به درگاه خداوند بزرگ است. خدايي که آفريننده جهان هستي، دانا، توانا، مدبر و پاك است. بديهي است چنين خداي حکيم و دادگري به اعمال بندگان خود نياز ندارد، اما اين انسان است كه به اين نيروي مافوق نيازمند است و وقتي با او ارتباط برقرار مي كند، از سرچشمه فيض بيكرانش بهره فراوان مي برد. از همين رو، روح نماز، توجه محض به اين منشاء قدرت و رحمت در عالم است. مهمترين اثر اين توجه، مصونيت يافتن انسان در برابر ناپاکيها و آلودگيها و روي آوردن به نيکي هاست. خداوند در آيه 45 سوره عنکبوت مي فرمايد:« همانا ، نماز انسان را از فحشا و منکر باز مي دارد.» بنابراين، نماز يک عبادت سازنده و ثمربخش است.
نماز، گفتگوي انسان با خداست. هرچه اين گفتگو خالصتر و با توجه بيشتر باشد ، آثار حقيقت نماز بهتر نمايان مي شود. از تاثيرات مهم نماز اين است که انسان را از زشتي ها و بدي ها باز مي دارد. وقتي که انسان نمازگزار با تمام وجود در محضر خداوند مي ايستد و از او ياري مي طلبد، اين رابطه معنوي، در قلب و روح نمازگزار تاثير گذاشته و او را متحول مي سازد. نماز با اين ويژگي، انسان را دربرابر گناهان و آلودگيها مصونيت مي بخشد. در واقع اين نماز، يك عامل بازدارنده است و مانند يک پليس دروني، انسان را از زشتيها باز مي دارد و او را به کارهاي نيک و شايسته سوق مي دهد.
رسول گرامي اسلام مي فرمايد:« شيطان پيوسته از مومن هراسان است، تا زماني که بر اوقات نماز خود مواظبت کند. اما هنگامي که نسبت به وقت نمازها بي توجهي کند، شيطان نسبت به او جرات پيدا کرده و او را به گناهان بزرگ آلوده خواهد نمود.»
امام رضا (ع) نيز درباره آثار نماز در روح و روان انسان، مي فرمايد: « نماز و مداومت ياد خدا در شب و روز، سبب مي شود که انسان مدبر و خالق خود را فراموش نکند و روح سرکشي و طغيانگري بر او غلبه ننمايد.»
آري، نماز ، بنده را به پروردگارش نزديک و عشق به او را در قلب و باطنش شعله ور مي سازد. نورانيت نماز و مفاهيم آن، انسان را از پوچي و بي هدفي مي رهاند و به او اراده، جهت و هدف مي بخشد. نماز دل را از ميل به کجروي و گناه مي رهاند و از سوي ديگر، روح را چنان ارتقاء مي دهد که انسان نيروي مقابله با مستکبران خودکامه را مي يابد.

pinkflower76 این پست را دوست دارد.

Re: نماز

توسط مری بلا در 11 بهمن 1392, 11:22


ارزش نماز تنها وقتی درک میشه ک خود آدم ب طرفش بره و نه از روی اجبار....راهو ب بچه هاتون نشون بدین اما لطفا هلشون ندین ب سمتی ک خودتون میخواین چون صفرا می فزوید!!!

pinkflower76 این پست را دوست دارد.

Re: نماز

توسط God13 در 16 بهمن 1392, 00:34


نماز بهانه س واسه اروم شدن
اگه توجه کنید هر چیزی که ارامش میده به صورت مکرر ادامه داره
حتی یه سیگار هم میتونه این کارو بکنه
همه اینا یه نوع اعتیاده

4 پست
صفحه 1 از 1
انتقال به
cron