شامل مباحثی در زمینه های:
+ پزشکی، پیراپزشکی و سلامت
+ زیست‌شناسی و شیمی
+ فیزیک، ریاضیات و کیهان‌شناسی
+ زبان و زبان‌شناسی
+ متافیزیک
+ علوم زمین
1 پست
صفحه 1 از 1

التهاب لنفاوی چیست؟

توسط youka در 10 تیر 1396, 15:20


التهاب لنفاوی چیست؟
گره های لنفاوی یا غدد لنفاوی اندام کوچک و بیضی شکل هستند که حاوی سلول های ایمنی برای حمله و کشتن مهاجمان مثل ویروس ها هستند. غده های لنفاوی بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن انسان هستند.
گره های لنفاوی کجا هستند؟
گره های لنفاوی در قسمت های مختلف بدن شامل گردن ، زیربغل و کشاله ران دیده می شوند. آن ها توسط عروق لنفاوی که لنف (مایع روشن حاوی سلول های سفید خون ) و بافت مرده را برای دفع حمل می کنند ، در سراسر بدن قرار دارند.
وظیفه گره های لنفاوی چیست؟
عملکرد اولیه ی گره های لنفی پناه دادن به سلول های دفاعی مبارز بدن است.
هنگامی که شما دچار بیماری هستید و گره های لنفاوی شما سلول ها و ترکیبات مبارزه با بیماری را ارسال می کنند ممکن است شما دچار التهاب یا درد شوید. وضعیت التهاب غدد لنفاوی به عنوان لنفادنیت نامیده می شود .
التهاب گره های لنفاوی به دلایل مختلفی رخ می دهد. هرگونه عفونت یا ویروس، از جمله سرماخوردگی می تواند باعث التهاب غده های لنفاوی شما شود. برخی سرطان ها مثل سرطان خون نیز می تواند باعث التهاب غدد لنفاوی شود.
علائم التهاب لنفاوی چیست؟
التهاب گره های لنفاوی بسته به علت تورم و محل گره های لنفاوی متورم شده می تواند علائم مختلفی را ایجاد کند.
نشانه های رایج همراه با التهاب گره های لنفاوی عبارت اند از :
- علائم تنفسی فوقانی ، مانند تب ، آبریزش بینی یا گلودرد
- غدد لنفاوی متورم در گردن ، زیر بغل و کشاله ران
- تورم اندام ( می تواند انسداد سیستم لنفاوی را نشان دهد )
- عرق شبانه
- سخت شدن و گسترش گره های لنفاوی ( می تواند وجود تومور را نشان دهد ) تهیه شده در واحد تحقیق و ترجمه تیم دکتر مهدی احمدی
چگونه التهاب لنفاوی تشخیص داده می شود؟
پزشک به طور معمول التهاب گره لنفاوی را از طریق معاینه فیزیکی تشخیص می دهد. پزشک اطراف محل غدد لنفاوی مختلف را برای تشخیص تورم یا حساسیت چک می کند. همچنین او ممکن است که از شما در مورد علائم ذکر شده در بالا بپرسد.
پزشک شما می تواند برای بررسی عفونت ها آزمایش خون و یا برای جستجوی تومورها و منابع عفونت x-ray یا سی تی اسکن از شما بخواهد.
از آنجا که طیف گسترده ای از شرایط می تواند التهاب گره لنفاوی را ایجاد کند، ممکن است دکتر شما بیوپسی( بافت برداری ) را درخواست کند. بیوپسی گره لنفاوی یک روش کوتاه است که در آن دکتر یک نمونه از بافت لنفاوی را بر می دارد. پاتولوژیست ( یک پزشک که نمونه های بافت را بررسی می کند و نتایج آزمایشگاه را تفسیر می کند ) این نمونه را آزمایش می کند. بیوپسی اغلب قابل اطمینان ترین راه است برای اطمینان از اینکه چرا التهاب گره لنفاوی اتفاق افتاده است.
التهاب لنفاوی چگونه درمان می شود؟
درمان غدد لنفاوی به وسیله ی علت آن مشخص می شود. در برخی موارد ممکن است درمان ضروری باشد. برای مثال ، درمان برای بزرگسالانی که بدن آن ها قبلا عفونت داشته است یا برای کودکان که سیستم ایمنی بدن آن ها می تواند موجب تورم مکرر شود توصیه نمی شود. اگر درمان لازم است، می تواند از خود درمانی تا عمل جراحی و سایر درمان ها متفاوت باشد.

1 پست
صفحه 1 از 1
انتقال به

مدیر انجمن: Reza

cron